- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تناسب و سلامت/مفاهیم تناسب و آمادگی


ساختمان و نقش عضله بخش اول

 مقدمه:

همانطور كه يك پيكر تراش به توده اي از گل ، شكل داده و آن را به اشكال مختلف در   مي آورد ، شما نيز مي توانيد به مناطق اصلي بدنتان شكل داده وآن را به قالب هاي مختلفي در آوريد . البته محدوديت كار شما بيشتر از محدوديت كار پيكرتراش است زيرا شما مي توانيد ساختمان استخواني وراثتي بدن خود ، محدوديت هايي دارد با اين وجود باز هم  مي تواند كارهاي بسياري انجام دهد تا بدن به شكل مناسب ودلخواه خود در آيد .

 به كمك عضلات مي توان زوايا ومنافذ بدن را پر كرد و يا آنها را برجسته نمود تا وضع ظاهري اندام بهتر به نظر بيايد . اما همانطور كه پيكر تراشي كه با سنگ و گل سروكار دارد بايد از تكنيك ها و ابزار مورد استفاده خويش آگاه باشد شما نيز بايد با اصول تمرين و ابزار پرورش بدن يا تمرينات آشنايي داشته باشيد .
 هدف اين است كه اصول وابزار مورد نياز را بشناسيم و تشخيص دهيم كه چطور
   مي توان از اين اصول استفاده نمود تابه اهداف خاص تمرين دست يلفت .
ما عضلات اصلي كه در تمرينات با وزنه بكار مي روند مورد شناسايي قرار خواهيم داد و اعمال آنها نيز در ارتباط با مفاصل و استخوان ها مورد بحث قرار خواهند گرفت .
بعضي از برنامه هاي تمريني مستلزم وسايلي چون : دمبل ،‌هالتر و ساير وسايل است . بعلاوه بخشي را نيز به تمريناتي اختصاص ميدهند كه دراجراي آنها هيچ وسيله خاصي بكار نمي رود و موجبات پيشرفت عضلات را فراهم مي كنند .

برنامه ها ، اهداف تمريني متنوعي را بدنبال دارند . برنامه هايي نيز براي عده اي در نظر گرفته شده است كه خواستار حفظ وضعيت فيزيكي فعلي و هماهنگي عضلات بوده و مايل هستند كه تغييرات كلي در بدنشان ايجاد نمايند . بايد برنامه اي رادرنظر داشت كه قلب وجريان خون را تقويت نموده وبعلاوه موجبات شكل گيري عضلات رانيز فراهم كند . نكته قابل توجه اين است كه برنامه هاي تمريني همراه با تغذيه از مواد غذايي مناسب مي تواند موثر واقع شود. به همين دليل بايد به تغذيه نيزتوجه داشت . اين برنامه اكثريت مردم را شامل مي شود چه آنهايي كه به وسايل تمريني بسياري دسترسي دارند و چه آنهايي كه تمرينات را در زيرزمين منازلشان اجرا
 مي نمايند .
اصول وبرنامه هاي تمريني بر پايه تحقيقاتي استوار است كه در زمينه فيزيولوژي تمرين صورت گرفته است . برنامه هاي تمريني در مورد همه افراد صدق مي كند . اگرچه تفاوت هاي هورموني بانوان مانع ازبزرگ شدن عضلات بانوان مي شود اما پاسخ آنها در مقابل افزايش قدرت ، يكسان و مشابه است . همه مي توانند تمرينات با وزنه را اجرا نموده و بدين ترتيب عضلات وهماهنگي ميان آنها را توسعه داه و بنابراين در هنگام كار و فعاليت احساس بهتري داشته باشند .

اهميت ورزش براي افراد مختلف :

 اكثر مردم بر اين موضوع واقفند كه ورزش، بخش مهمي از نحوه زندگي است. ورزش منظم
سلامت جسمي و عقلي را حفظ مي كند و قادر است، خطر پيدايش بيماري هاي مزمن را كاهش دهد، اميد به بقا را افزايش دهد و كيفيت زندگي را در طول سال‌هاي آينده بهبود بخشد. اگر ورزش را جزيي از برنامه روزمره خود نماييد، احتمالاً درخواهيد يافت كه انرژي بيشتري براي انجام فعاليت‌‌هاي روزانه معمول ـ مثل خريد، كار منزل، مراقبت از كودك و باغباني ـ داريد.

فوايد ورزش براي سلامتي :

ورزش منظم براي بيشتر دستگاه‌هاي بدن سودمند است. به ويژه دستگاه قلبي ـ عروقي، دستگاه عضلاني ـ اسكلتي و دستگاه تنفسي. ورزش كردن همچنين با فراهم كردن انبساط خاطر، كاهش استرس و ايجاد تغييراتي كه باعث بهبود خلق مي‌شوند، براي سلامت ذهني هم مفيد است .

طرح‌ريزي برنامه ورزشي :

براي مفيد واقع شدن ورزش، بايد مرتب ورزش كرد. توصيه مي‌شود روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش سبك ـ مثلاً پياده روي سريع ـ و در حداقل 5 روز هفته انجام شود. براي آمادگي جسماني بيشتر يا براي كاهش وزن بايد بيشتر ورزش كنيد. بايد به انجام دادن فعاليت‌هايي بپردازيد كه قلب و شش‌ها را به فعاليت وادارند (افزايش استقامت)، تحرك مفاصل را بهبود بخشند (افزايش انعطاف‌پذيري) و قدرت عضلاني را افزايش دهند. اگر تا به حال اصلاً به صورت مرتب ورزش نكرده‌ايد يا از نظر سلامت مشكلاتي داريد، قبل از شروع مرتب ورزش با پزشك خود مشورت كنيد

ورزش كردن سالم و بي‌خطر :

براي اجتناب از آسيب يا ورزش بيش از حد، اهداف واقع گرايانه اي براي خود معين كنيد. اگر آمادگي جسماني كافي نداريد، ورزش را به آرامي شروع كنيد و به تدريج آن را افزايش دهيد. مراقب باشيد كه بيش از حد ورزش نكنيد به طوري كه احساس درد يا ناخوشي ننماييد. حتماً براي ورزش از كفش، لباس و تجهيزات محافظتي مناسب استفاده كنيد. هرگاه كه ورزش مي كنيد براي پيشگيري از كرامپ عضلاني و خشكي بدن و به حداقل رساندن خطر آسيب به بدن، ابتدا بدن را گرم كنيد و در پايان هم به تدريج بدن را سرد كنيد نه آن كه ناگهان به ورزش خاتمه دهيد. چنين برنامه‌اي مستلزم ورزشهاي سبك هوازي مثل هروله كردن است كه بايد به دنبال آن يك رشته حركات كششي عضلاني هم انجام داد. در اينجا، دو نمونه ا ز حركات كششي را نشان داده‌ايم: دست خود را بر روي زانوهاي خود بگذاريد تا بتوانيد بدنتان را ثابت نگاه داريد. در حالي كه لگن خود را حركت مي‌دهيد، كمر خود را صاف نگاه داريد.

كشش لگن و ران :

زانو بزنيد و يكي از پاها را بر روي زمين و در جلوي خود بگذاريد. لگن خود را به سمت پايين و جلو حركت دهيد به طوري كه عضلات پشت ران كشيده شوند. همين كار را براي پاي ديگر انجام دهيد.

كشش كمر :

زانو بزنيد و روي پاشنه هاي خود بنشينيد. بازوي خود را رو به بالاي سر خود بكشيد و به جلو خم شويد و كف دست خود را بر روي زمين بگذاريد. بازو، سر و بدن خود را در يك امتداد نگاه داريد

ورزش در سنين مختلف :

اكثر افراد ـ در هر سني كه باشند ـ از ورزش بهره‌هاي جسمي و ذهني مختلف مي‌برند، ورزش علاوه بر بهبود كلي انعطاف‌پذيري، قدرت و استقامت، منافع متفاوتي براي افراد با گروه‌هاي سني متفاوت دارد. در كودكان، ورزش به پرورش استخوان‌ها و عضلات قوي كمك مي‌كند، توازن و هماهنگي حركتي را بهبود مي‌بخشد و نوعي سرگرمي هم است. در بزرگسالان، ورزش، خطر بيماري‌هاي قلبي را به حداقل مي رساند، در افراد مسن، ورزش، فرايندهاي همراه با پيري ـ مثل كاهش تراكم استخوان ـ را كند مي‌كند و اين افراد را قادر مي كند تا مدت بيشتري توانايي حركت خود را حفظ كنند. ورزش منظم به زنان باردار نيز كمك   مي كند تا بهتر از عهده‌نيازهاي دوران بارداري و زايمان برآيند.

فعاليت كودكان :

بازي‌هايي چون فوتبال قادرند جنبه‌هاي مختلف جسمي كودك از قبيل قدرت، تعادل و هماهنگي و توازن حركتي را بهبود بخشند. چنين بازي‌هايي موجب سرگرمي هستند و به كودك امكان مي‌دهند تا از بين ديگر بازيكنان براي خود دوستاني بيابد.

زنان باردار :

شنا كردن ملايم در دوران بارداري به شما اين امكان را مي‌دهد تا در حال كه آب وزن بدن را تحمل مي كند، به كشش عضلات و ورزش دادن آنها بپردازيد.

افزايش سن :

فعاليت‌هايي همچون پياده‌روي با حفظ قدرت عضلاني و انعطاف‌پذيري مفاصل كمك مي كند تا آثار ناشي از افزايش سن كمتر شود. ما عضلات اصلي كه در تمرينات با وزنه بكار مي روند مورد شناسايي قرار خواهيم داد و اعمال آنها نيز در ارتباط با مفاصل و استخوان ها مورد بحث قرار خواهند گرفت . بعضي از برنامه هاي تمريني مستلزم وسايلي چون : دمبل ،‌هالتر و ساير وسايل است . بعلاوه بخشي را نيز به تمريناتي اختصاص ميدهند كه دراجراي آنها هيچ وسيله خاصي بكار نمي رود و موجبات پيشرفت عضلات را فراهم مي كنند .
برنامه ها ، اهداف تمريني متنوعي را بدنبال دارند . برنامه هايي نيز براي عده اي در نظر گرفته شده است كه خواستار حفظ وضعيت فيزيكي فعلي و هماهنگي عضلات بوده و مايل هستند كه تغييرات كلي در بدنشان ايجاد نمايند . بايد برنامه اي رادرنظر داشت كه قلب وجريان خون را تقويت نموده وبعلاوه موجبات شكل گيري عضلات رانيز فراهم كند . نكته قابل توجه اين است كه برنامه هاي تمريني همراه با تغذيه از مواد غذايي مناسب مي تواند موثر واقع شود. به همين دليل بايد به تغذيه نيزتوجه داشت . اين برنامه اكثريت مردم را شامل مي شود چه آنهايي كه به وسايل تمريني بسياري دسترسي دارند و چه آنهايي كه تمرينات را در زيرزمين منازلشان اجرامي نمايند .
اصول وبرنامه هاي تمريني بر پايه تحقيقاتي استوار است كه در زمينه فيزيولوژي تمرين صورت گرفته است . برنامه هاي تمريني در مورد همه افراد صدق مي كند . اگرچه تفاوت هاي هورموني بانوان مانع ازبزرگ شدن عضلات بانوان مي شود اما پاسخ آنها در مقابل افزايش قدرت ، يكسان و مشابه است . همه مي توانند تمرينات با وزنه را اجرا نموده و بدين ترتيب عضلات وهماهنگي ميان آنها را توسعه داه و بنابراين در هنگام كار و فعاليت احساس بهتري داشته باشند .

اهميت ورزش براي افراد مختلف :

 اكثر مردم بر اين موضوع واقفند كه ورزش، بخش مهمي از نحوه زندگي است. ورزش منظم سلامت جسمي و عقلي را حفظ مي كند و قادر است، خطر پيدايش بيماري هاي مزمن را كاهش دهد، اميد به بقا را افزايش دهد و كيفيت زندگي را در طول سال‌هاي آينده بهبود بخشد. اگر ورزش را جزيي از برنامه روزمره خود نماييد، احتمالاً درخواهيد يافت كه انرژي بيشتري براي انجام فعاليت‌‌هاي روزانه معمول ـ مثل خريد، كار منزل، مراقبت از كودك و باغباني ـ داريد

منبع : www.ktn1.com/Maghlat

گردآورنده : سالم خجسته

مطالب مرتبط:

*فيزيولوژي ورزشي بخش اول
*ژنتیک و عوامل موثر بر عملکرد ورزشکاران
*بررسی اسرار ورزش
*فواید ورزش هوازی ( ورزش ايروبيك )
*تناسب اندام درفرم هاي مختلف بدني
*گرم کردن وسردکردن بدن آمادگی برای ورزش
*تقسیم بندی رشته های ورزشی بر حسب قدرت مورد نیاز
*تناسب و سلامت ( آمادگی جسمانی )
*کشیدگی عضلات جلوی شکم
*آسیبهای عضله چهار سر ران ( Quadriceps injury )
*کشیدگی عضلات و پارگی تاندونهای کمر

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ