- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تغذیه ورزشی/مواد معدنی


سدیم در رژیم غذایی

سدیم (+Na)
50 درصد سدیم بدن در مایع خارجی سلولی،10 درصد آن در مایع داخلی سلولی و 40 درصد آن در ساختار استخوان قرار دارد. سدیم در ساختار سیستم عضلانی و عصبی بدن شرکت می کند. همچنین نقش مهمی در تعادل مایعات و الکترولیت های بدن دارد. دیگر اعمال سدیم عبارتند از: 1ـ حفظ نفوذ پذیری سلول 2ـ کمک به جذب گلوکز و اسید های آمینه. کمبود سدیم در بدن باعث گرفتگی عضلات،ضعف و سر درد می شود. این کمبود کمتر در کشور های توسعه یافته مشاهده می شود. کمبود شدید این ماده در بدن به علت عرق ریزی شدید ایجاد می شود.
منابع مهم این عنصر شامل نمک طعام،شیر و فراورده های لبنی می باشد. در آب بسیاری از مناطق کشورنیز این عنصر قابل مشاهده است. با توجه به هرم غذایی حدود  4/3 سدیم مورد نیاز از طریق لبنیات تامین می شود. میزان لازم دریافتی آن برای زنان 19 تا 51 ساله نیم گرم در شبانه روز و برای مردان در این سن 51 گرم در شبانه روز است. نوجوانان 10 تا 18 ساله لازم است در شبانه روز 500 میلی گرم از این ماده دریافت کنند. این میزان برای کودکان 6 تا 9 ساله 400 میلی گرم می باشد. این میزان در خردسالان 2 تا 5 ساله 300 میلی گرم است. افراد یک ساله 225 میلی گرم از این ماده در شبانه روز نیاز دارند. این نیاز در نوزادان 7 ماهه تا یکساله 200 میلی گرم و یک ماهه تا 6 ماهه 120 میلی گرم است.
حداکثر میزان قابل تحمل این عنصر برای بزرگسالان 19 تا 50 ساله 32 گرم در شبانه روز است. دریافت بیش از اندازه آن اثرات مضری روی سلامتی دارد که از آن می توان به بیماری فشار خون،مستعد شدن کلیه برای سنگ سازی را نام برد. مصرف مکمل برای این عنصر توصیه نمی شود.

 

محمد آزادگان

 

 

مطالب مرتبط

*تغذیه قبل از رقابت ورزشی
*اهمیت تغذیه
*ید در رژیم غذایی

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ