- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار همایش و کنگره ها


سامانه هوشمند اطلاع رساني به مادران باردار در دانشگاه اميرکبير تدوين شد
نرم افزار "کمک به مادران باردار" براي آگاه سازي مادران از شرايط بارداري، علائم خطر و عوارض احتمالي در دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي اميرکبير طراحي و تدوين شد.
به گزارش روز شنبه ايرنا از روابط عمومي ‌دانشگاه صنعتي اميرکبير، "اعظم اصلاني" مجري طرح گفت: مطالعات انجام شده حاکي از آن است که افزايش مراقبت‌هاي دوران بارداري و آموزش‌هاي مناسب موجب کاهش پنج برابري مرگ و مير مادران مي شود.
وي افزود: هم اکنون بيشتر آموزش‌ها در کلاس‌هاي حضوري و با استفاده از وسايل ديداري و شنيداري در 8 تا 10 جلسه انجام مي‌شود، ولي نگراني ما اين است که آيا اين آموزش‌ها در زمان مناسب آغاز شده و آيا زماني که مشکلي براي مادر در هنگام شب يا دوري از پزشک بروز کند، امکان دستيابي به اطلاعات مناسب وجود دارد يا خير.
به گفته اين پژوهشگر اين کار ممکن است با انتشار جزوه يا کتاب انجام شود، ولي مطالعه کامل آنها نياز به زمان طولاني و احتمالا موجب خستگي مادران خواهد شد در حالي که شخصي سازي اطلاعات، حجم آن را کاهش داده و کاربردي خواهد کرد.
اصلاني تصريح کرد: وقتي مادر بداند که در صورت بروز مشکل، اطلاعات لازم در دسترس او وجود دارد، اين امر به کاهش اضطراب و آرامش که يکي از نيازمندي‌هاي دوران بارداري است کمک خواهد کرد.
پژوهشگر طرح، نرم افزار تدوين شده را شامل سه بخش هوشمند، ديداري و شنيداري و پرونده الکترونيکي بيان کرد و گفت: در بخش هوشمند، نرم افزار با دريافت اطلاعاتي از مادر، تاريخ احتمالي زايمان را تعيين و بر مبناي مشکلات احتمالي، پيام‌هاي مناسبي را ارائه مي‌کند.
وي افزود: در قسمت دوم چند قطعه فيلم و اسلايدهاي آموزشي قرار گرفته که با گويش روان و ساده مراحل مختلف بارداري و شرايط آن را توضيح مي‌دهد و در بخش پرونده الکترونيکي نيز با هر بار مراجعه مادر به نرم افزار و تعيين نوع مشکل، اين اطلاعات ثبت و براي تشخيص بهتر در اختيار پزشک قرار مي‌گيرد.
براساس اين گزارش، در اين نرم افزار بيماريها و علائم رايج در دوران بارداري مشخص شده است و استفاده کننده مي‌تواند علائم مورد نظر را تعيين کرده و پيام متناسب با آن را از جمله نياز فوري براي مراجعه به پزشک يا توصيه‌هاي بهداشتي دريافت کند.
وي تاکيد کرد: اين نرم افزار متناسب با متغيرهاي مهم مانند هفته بارداري، سن مادر و اين که اين چندمين زايمان او است، اطلاعات مربوط همان مقطع را ارائه مي‌کند.
اين طرح در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد با عنوان طراحي سيستم هوشمند اطلاع رساني به مادران باردار و با راهنمايي دکتر توحيد خواه، دکتر طاهره موحدي و دکتر شهريار قريب زاده در دانشگاه صنعتي اميرکبير انجام شده و روش‌هاي آن قابل توسعه در ديگر بيماريها نيز هست.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ