- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


سوء مصرف مواد باعث اختلالات عصبي و رواني در معتادان مي‌شود
يک پژوهشگر حوزه اعتياد گفت: سوء مصرف مواد موجب ايجاد اختلالات عصبي و رواني در معتادان مي شود و استفاده از روش آموزش پسخوراند عصبي در بهبود اين اختلالات سودمند است.
به گزارش روز چهارشنبه ايرنا،"فاطمه دهقاني"،در نشست علمي پژوهشي باعنوان "بررسي اثربخشي روش آموزش پسخوراند عصبي بر اختلال وابستگي به مواد"در مجموعه فرهنگي شقايق ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزود: آموزش پسخوراند عصبي همراه با دارو درماني در مقايسه با دارو درماني تنها بر بهبود نشانگان آسيب شناختي رواني،‌ مقايسه هاي سلامت روان،‌ ولع مصرف مواد و الگوي امواج مغزي بيماران وابسته به مواد مخدر تحت درمان نگهدارنده با متادون و بوپرونورفين بود.
وي ادامه داد: در روش آموزش پسخوراند عصبي، درمانگر الگوي عملکرد مغز بيمار را به صورت امواج دريافت و پس از تنظيم به شکل بهينه اين امواج را وارد مغز او مي‌کند، در اين روش تکاليف و برنامه‌هايي به بيمار داده مي‌شود تا ذهن او فعال شود.
اين پژوهشگر حوزه اعتياد افزود: آموزش پسخوراند عصبي، روشي است که طي 3 دهه اخير در جهت بهبود اختلال سوء مصرف مواد مورد استفاده قرار گرفته و تاکنون به همراه ساير برنامه‌هاي درماني در افزايش بهبود اين بيماران مفيد و مؤثر بوده است.
دهقاني ادامه داد: سوء مصرف مواد موجب ايجاد ساير اختلالات عصبي و رواني در معتادان و منجر به ايجاد ناهنجاري‌هاي گوناگوني در عملکرد مغزي آنان مي‌شود.
وي گفت: تحقيقي در اين زمينه در بين 20 نفر از بيماران وابسته به مواد افيوني مراجعه کننده به مراکز ترک اعتياد و در دو گروه تصادفي دارو درماني و آموزش پسخوراند عصبي همراه با دارو "صورت گرفت.
وي گفت: بررسي اثربخشي روش آموزش پسخوراند عصبي همراه با دارو درماني در مقايسه با دارو درماني تنها، بررسي وضعيت مقياس‌هاي سلامت روان، ولع مصرف مواد و عملکرد مغزي بيمارانِ تحت درمان نگهدارنده با متادون از جمله اهداف اين پژوهش بود.
اين کارشناس سابق مرکز ملي مطالعات اعتياد در ادامه، کاهش اختلالاتي همچون وسواس، پرخاشگري، روان‌گسستگي و کاهش تمايل به مصرف مواد مخدر و ايجاد علايم ترک اعتياد را از يافته‌هاي روش آموزش پسخوراند عصبي ذکر کرد و گفت: بهبود در متغيرهايي همچون علايم جسماني، ‌افسردگي، سلامت روان و عملکرد مغزي بيماران از ديگر يافته‌هاي اين روش محسوب مي‌شود.
دهقاني ادامه داد: درمان با اين روش، منجر به بهبود بيماران آسيب ديده، افزايش سلامت روان،‌ کاهش ولع مصرف مواد و اصلاح عملکرد مغزي بيماران وابسته به مواد افيوني مي‌شود.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ