- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


تايم: چطور يک زن مسلمان باشيد و تناسب اندام‌تان را حفظ کنيد
نيويورک - هفته نامه آمريکايي تايم در مقاله اي کوشيده به اين پرسش پاسخ دهد که چطور مي توانيد يک زن مسلمان باشيد و تناسب اندامتان را حفظ کنيد.
به گزارش ايرنا، نويسنده اين گزارش با ذکر خاطراتش از حضور در ايران نوشته است:" زنان مسلمان هم مي‌توانند در عين حفظ حجاب به انجام انواع ورزش‌ها بپردازند و تناسب اندام خود را حفظ کنند."
وي افزود:"اولين باري که براي پياده‌روي سريع در تهران از خانه بيرون رفتم روسري سر کرده بودم و کفش‌هاي نايک پوشيده بودم.من از دوستان ايراني‌ام پرسيدم: "اينجا چطور بايد تناسب وزنم را حفظ کنم؟" آنها پيشنهاد‌هاي مختلفي به من دادند از جمله باشگاه‌هايي که فقط مخصوص زنان بود.اين درحالي است که در فرانسه اين مشکل وجود دارد که نمي دانند چطور مهاجران مسلمان را با قوانين سکولار اين کشور تطبيق بدهند.پس زن مسلمان بايد چه کار کند؟ مکاتب اعتقادي زيادي وجود دارند که اين مشکل را مورد توجه قرار داده‌اند. "
وي تاکيد کرد:"من ذاتا يک دونده هستم و از دويدن لذت مي‌برم و احساس آرامش مي‌کنم با اين حال در مدت زماني که در ايران به سر مي‌بردم دويدن را کنار گذاشتم و در عوض به کوهپيمايي مي‌رفتم."
وي ادامه داد:"در زمستان‌هاي پر‌برف تهران براي اسکي به کوه مي‌رفتم. من در ايران بيشتر از هر زمان ديگري يوگا مي کردم.چون طبقه متوسط در ايران به يوگا علاقه زيادي دارد و کلاس‌هاي يوگا در هر محل وجود دارند.من به خاطر وجود گشت‌هاي ارشاد مجبور بودم در رشته‌هاي مختلف، ورزش کنم و راحت هم بودم."
معاوني افزود:"بسياري از زنان مسلمان به رشته ورزشي مورد علاقه‌شان شديدا وابسته هستند آنان اگر دونده باشند بايد بدوند، اگر شناگر باشند بايد شنا کنند.براي اين زنان دو گزينه وجود دارد:يا لباس مناسبي براي اين کار به تن کنند و يا اينکه در باشگاه‌هايي که فقط زن‌ها در آن هستند ورزش کنند.پوشش ورزشي اسلامي که "هيجود" نام دارد از مواد خاصي ساخته شد است که عرق را از روي بدن خشک مي‌کند. وقتي دونده بحريني، رقيه القصارا، در المپيک 2008 آن را به تن کرد اين پوشش معروف شد و در همه جا در دسترس زنان مسلمان قرار گرفت.براي اينکه هيجود به تن کنيد بايد واقعا يک زن مسلمان پرهيزکار باشيد. ممکن است هيجود براي بعضي‌ها بيش از حد پوشيده باشد اما اين پوشش بهترين چيزي است که مي‌توان با آن شنا کرد و از لباس‌هاي پنبه‌اي بهتر است."
وي افزود:" ده سال پيش وقتي به ويلد وادي، پارک آبي دوبي رفته بودم زنان با همان لباسي که پوشيده بودند به همراه فرزندان‌شان وارد سرسره‌هاي داخل آب و رود‌خانه‌ها مي‌شدند.
براي بعضي از زنان مسلمان ورزش در باشگاه‌هاي جدا‌گانه ارجح است. وقتي در يک فرهنگ زهد‌مآب رشد کرده باشيد اگر در باشگاه يک ديوار شما را از مرد‌ها جدا کرده باشد هم احساس راحتي نمي کنيد که در آن طرف ديوار ورزش کنيد.باشگاه‌هايي که فقط مخصوص زنان هستند و يا ساعات و روز‌هاي خاصي را به زنان اختصاص داده‌اند در سراسر دنياي اسلام پراکنده‌اند. حتي در خود آمريکا اين ايده که زن ها به دور از چشم مرد‌ها راحت‌تر ورزش مي‌کنند موجب ساخت باشگاه‌هايي شده است که مخصوص زن‌ها هستند.اين رويکرد جدايي‌طلبي موجب شده است زنان مسلمان مهاجر به راحتي بتوانند در چنين باشگاه‌هايي به ورزش بپردازند. خودم، مادرم را به ياد مي‌آورم که در يکي از چنين باشگاه‌هايي در آمريکا ورزش مي‌کرد که زنان پاکستاني هم در آن حضور داشتند.براي زنان مسلماني که مي خواهند تناسب اندام خود را حفظ کنند گزينه‌هاي مختلفي وجود دارند که مي توانند در عين حفظ حجاب اسلامي از آنها استفاده کنند".
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ