- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار همایش و کنگره ها


ايجاد جريان پويا در عرصه بيوتکنولوژي نيازمند مديريت کارامد و علمي است
شرکت کنندگان در ششمين همايش ملي بيوتکنولوژي جمهوري اسلامي در قطعنامه پاياني اين همايش، خواستار ايجاد يک ساختار و مديريت چالاک، هوشمند، کارآمد و علمي در اين عرصه شدند تا تک اتفاق هاي عرصه بيوتکنولوژي به يک جريان پيوسته و پويا تبديل شود.
به گزارش روز يکشنبه ايرنا از دبيرخانه ششمين همايش ملي بيوتکنولوژي جمهوري اسلامي ايران،
شرکت کنندگان در ششمين همايش ملي بيوتکنولوژي جمهوري اسلامي ايران ضمن تاکيد بر پيگيري قطعنامه کنگره هاي گذشته انجمن، قطعنامه اي را در 10 بند زير اعلام نموده و اجراي آن را مصرانه از متوليان کشور ، درخواست کردند.
1- بيوتکنولوژي راهي نوين در ايجاد اشتغال و افزايش ثروت ملي بوده و يکي از محورهاي توسعه دانايي محور با ماهيت تغيير و تحول است. با توجه به مزيت ها ، ظرفيت هاي عظيم کشور و دستاوردهاي ناکافي، ضروري است که ساختار و مديريتي چالاک، منسجم، هوشمند، به هنگام، کارآمد و علمي براي نقد فرصت هاي ملي تدارک ديده شود تا تک اتفاق هاي عرصه بيوتکنولوژي تبديل به يک جريان پوسته ، پويا و موثر شود و در اختيار مردم قرار گيرد.
از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري که از يک طرف با تشکيل ستادهاي فناوري هاي راهبردي و از طرف ديگر با تهيه و تدوين لايحه حمايت از شرکت هاي دانش بنيان گام هاي اساسي را در جهت جهش به سوي چشم انداز ايران 1404 برداشته است تشکر و قدرداني مي شود.
از مجلس شوراي اسلامي انتطار مي رود ، هر چه زودتر با حفظ مباني اساسي اين لايحه که تجميع مراجع ذيربط در يک مرجع واحد و ارايه تسهيلات قابل توجه و سريع به شرکت هاي مذبور است به تصويب برساند و اميد است با تعامل خوب مجلس و دولت اين لايحه هر چه سريعتر به اجرا در آيد. انجمن با تمام توان علمي و تخصصي خود نيز آماده رايزني هاي لازم با مجلس شوراي اسلامي است.
2- انجمن ، حرکت به سوي قله هاي علمي و توليد ثروت ملي و اقتدار علمي را به عنوان يک سياست اصلي و اساسي خود قلمداد مي کند و بر جهاد علمي در راستاي چشم انداز و توجه به نقش مهم زيست فناوري در کسب اقتدار ملي به خصوص امنيت غذايي و ايمني زيستي تاکيد مي ورزد. در اين راستا اصالت علمي ، پژوهش هاي اصيل و کاربردي و فناورانه را براي حضور و رقابت فعال در عرصه ملي ، منطقه اي و بين المللي ضروري مي داند.
3- انجمن از تشکيل ستاد توسعه زيست فناوري در سال 1387 خرسند بوده و حمايت آن ستاد از دانشگاهها و مراکز پژوهشي دولتي از يک طرف و شرکت هاي خصوصي دانش بنياد از طرف ديگر ، در راستاي ماموريت هاي بزرگ ملي در حوزه زيست فناوري که باعث افزايش انگيزه و اميد پژوهشگران شده را گامي مهم در توسعه زيست فناوري مي داند و انتظار دارد که اين حمايت هر چه بيشتر و جدي تر تداوم يابد و در تعامل با دستگاه ها و وزارتخانه هاي اجرايي ذيربط به برنامه هاي راهبردي و موثر براي ارتقاي زيست فناوري تا جايگاه شايسته خود با هدف افزايش همگرايي و هم افزايي ملي اهتمام ورزد.
4- تصويب قوانين کارآمد توسعه اي در افزايش سرعت فرايند تبديل ايده به محصول و سپس گسترش بازار، کليدي بوده و در اين خصوص اقداماتي مانند، روزآمد نمودن قانون تجارت و مقررات مرتبط با حمايت از محصولات داخلي ، اصلاح قانون مالکيت معنوي، قوانين مرتبط با توسعه نيروي انساني نظير افزايش بهره وري دانش آموختگان و اعطاي مسئوليت فني امور توليد و الزام دولت در حمايت از ثبت بين المللي اختراعات مورد انتظار است.
5- در خصوص راهبرد ظرفيت سازي و آمايش سرزمين ، اقدامات زير مطالبه مي شود:
الف- حمايت از برنامه هاي بلند مدت و پژوهش هاي کنسرسيومي در چارچوب نقشه علمي کشور بر اساس رويکرد بکارگيري ويژگي هاي جغرافيايي، مزيت هاي رقابتي، ظرفيت هاي استاني و تقسيم کار ملي با بهره گيري از تمام توانمندي هاي کشور به دور از بخش نگري و موازي کاري است.
ب- متناسب با تحقق اصل 44 قانون اساسي ،توان بخش غير دولتي در همه ابعاد بيوتکنولوژي نظير برنامه ريزي، ماموريت هاي ملي و فراملي، ايمني زيستي، انتشار دانش و ثبت پتنت، پژوهش و آموزش به کار گرفته شود.
پ- توسعه ظرفيت نظام مديريت اطلاعات و يکپارچه سازي نظام آمار و تسهيل دسترسي عادلانه به اطلاعات در راستاي سياست هاي عدالت محور.
ت- حمايت و ارايه تسهيلات ويژه به انجمن هاي تخصصي ميان رشته اي مرتبط با زيست فناوري مانند بيوتکنولوژي ، ايمني زيستي و ايجاد زمينه تعامل هر چه بيشتر بين انجمن هاي علمي و ستادهاي فناوري راهبردي.
6- راهبرد توسعه منابع انساني و کار آفريني نيازمند تکريم شايسته دانشگران در ابعاد معنوي و مادي، حمايت از اساتيد کارآفرين و در اختيار گذاري ظرفيت خالي مراکز دولتي در راستاي تقويت پژوهش هاي توليدي آنان، يکپارچگي نظام آموزش بيوتکنولوژي و حمايت از محيط آموزشي چند ظرفيتي و حوزه هاي نوين دگرگون ساز مانند زيست شناسي سامانه اي و حمايت مالي و تشويق از بخش غير دولتي در جذب دانش آموختگان دوره هاي تخصصي و نخبگان است.
7- در راهبرد توسعه پايدار و بکارگيري همه فرصت هاي کليدي لايحه حمايت از شرکت هاي دانش بنيان، تاسيس سازمان نظام بيوتکنولوژي پيشنهاد مي شود تا کليه امور مرتبط مانند شناسايي اولويت ها و محورهاي انتقال به هنگام فناوري ، توزيع عادلانه فرصت ها، افزايش کيفيت محصولات و تعيين روابط حرفه اي بين اشخاص حقيقي و حقوقي، مديريت و راهبردي هماهنگ و نظارت بر فعاليت ها به جامعه متخصصين سپرده شود.
8- ما ضمن تشکر از همکاري نمايندگان مجلس شوراي جمهوري اسلامي ايران و رياست کميسيون کشاورزي در تصويب قانون ملي ايمني زيستي ، خواستار تدوين آيين نامه هاي اجرايي با نگاه توسعه اي در کنار ملاحظات زيست ايمني مي باشيم و انتظار مي رود دبيرخانه آن در سازمان حفاظت محيط زيست بتواند با کمک و استفاده از همه ظرفيت هاي پيش بيني شده در قانون مانند پتانسيل دو انجمن بيوتکنولوژي و ايمني زيستي ، آيين نامه هاي مناسبي را تدوين نمايد.
9- شرکت کنندگان در اين همايش از تلاش هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي که کمر همت به توسعه بيوتکنولوژي در حوزه سلامت بسته اند تقدير و تشکر نموده و اميد دارند که اين رويکرد در همه دستگاههاي اجرايي کشور عموميت يابد.
10- از رسانه هاي مختلف انتظار مي رود که در گسترش فهم عمومي از دانش بيوتکنولوژي به عنوان موتور محرکه توسعه در دنياي جديد اهتمام جدي مبذول دارند که اين کار مي تواند از طريق برگزاري نشست هاي تخصصي در اين حوزه ، اطلاع رساني هاي گسترده در مورد رويدادهاي مرتبط با بيوتکنولوژي نظير همايش هاي ملي، تهيه برنامه هاي آموزشي متناسب با عامه مردم و نظاير آن صورت گيرد.
ششمين همايش ملي بيوتکنولوژي جمهوري اسلامي ايران با ارايه 196 سخنراني علمي ، پنج ميزگرد تخصصي و 1100 مقاله علمي و پژوهشي از 22 تا 24 مرداد ماه در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزار شد.
در اين همايش بيش از 1400 نفر از متخصصين کشور ، اساتيد دانشگاهها، پژوهشگران موسسات تحقيقاتي، دانشجويان، مسئولان بخش هاي اجرايي و بخش خصوصي شرکت نمودند.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ