- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تناسب و سلامت/مفاهیم تناسب و آمادگی


ورزش از دید تاریخ

دوره پیش از تاریخ

هومینیدها (hominids ) – انسان ها و اجداد نزدیک آنها – به مدت حداقل 2000000 سال بر روی کره زمین زیسته اند. در بیش از 99 درصد این زمان ، هومینیدها زندگی چادر نشینی داشتند و با شکار و جمع آوری غذا ادامه حیات دادند. روشن است که این شیوه زندگی به طور زیادی از روش زندگی امروزی در کشورهای توسعه یافته متفاوت بود. در نتیجه ، تاریخ تکاملی ، نوع بشر را برای یک نوع زندگی آماده کرده است ، اما مردمان امروزی روش دیگری را ادامه می دهند. این واقعیت تاثیرات عمیقی بر الگوهای بیماری و ارتباط بین عادات زندگی و سلامتی دارد. مشاهده  گروه های چادر نشین  اندک باقیمانده در دنیا نشان می دهد که آنها نسبتا عاری از بیماری های مزمن بودند و اینکه ، در مقایسه با جمعیت های ساکن در کشورهای توسعه یافته ، لاغرتر بودند ، سطح آمادگی جسمانی بالاتری داشتند ، برنامه غذایی بسیار متفاوت و الگوهای فعالیت جسمانی متفاوتی داشتند. اطلاعاتی در مورد گذشته دور در دسترس نمی باشد ، اما منطقی است حدس بزنیم که انسان های اولیه مصارف کالری بسیار بالاتری به ازاء واحد وزن بدن نسبت به مردم امروزی داشتند.

دوره کشاورزی

با توسعه تمدن ، جوامع چادر نشین شکار کننده و جمع آوری کننده غذا جای خود را به جوامع کشاورزی دادند که در آن مردم غذای خودشان را می کاشتند و حیوانات را اهلی می ساختند. این توسعه در زمان های نسبتا جدید ، حدود 10000 سال پیش صورت گرفت. با وجود اینکه بسیاری از جنبه های زندگی در طی دوره کشاورزی تغییر کرد ، احتمال دارد که چون بیشتر کارها هنوز هم به وسیله نیروی انسانی انجام می شد ، تقاضای انرژی ، بالا بود. حتی در شهرها – که در حدود نیمه دوره کشاورزی تکامل یافته بود – افراد ، کالری های بیشتری نسبت به اکثر مردم مصرف می کردند.

دوره صنعتی

دوره صنعتی در طی نیمه دوم قرن هجدهم ، با توسعه موتور بخار آغاز شد ، و تا آخر جنگ جهانی دوم ( 1945 ) ادامه داشت. مشخصه این دوره زمانی نسبتا کوتاه جا به جایی عمده جمعیت از مزارع به شهرها همراه با تغییرات وابسته در بسیاری از زمینه های سبک زندگی بود. با وجود اینکه موتور با احتراق داخلی و نیروی برق به طور روزافزونی برای انجام کارها استفاده می شدند ، اکثریت زیاد افراد جوامع صنعتی هنوز هم مواجه با تقاضای زیاد برای انرژی بودند. در شهرها نسبت به مردم امروزی ، افراد نسبتا بیشتری تا محل کار پیاده می آمدند ، از پله ها بالا می رفتند ، و شغل های نیازمند قدرت بیشتری داشتند.

دوره فناوری

دوره پس از جنگ جهانی دوم ، عصر فناوری بوده است ، دوره ای که مشخصه آن رشد سریع در وسایل کم مصرف ، هم در خانه و هم در محل کار بود. به عنوان مثال ، کارگران بندر در اواخر دهه 1940 برای بارگیری و تخلیه کشتی ها سخت کار می کردند ؛ در مقابل ، اکثر کارگران بندر در اواخر قرن بیستم ، در انجام کارشان نیازمند مصرف انرژی بسیار کمتری بودند که علت آن قرار دادن بار داخل کانتینر و مکانیزه شدن فرآیند بارگیری و تخلیه بود. همچنین در طی این دوره ، استفاده از وسایل نیازمند کار کمتر در خانه و در کار حیاط و باغچه بسیار گسترده تر شد. فعالیت جسمانی در کشورهای صنعتی ، به ویژه در میان جمعیت شهری کمتر و کمتر شد. هرچند سطح فعالیت جسمانی کلی کاهش یافته است ، اکثر ناظران احساس می کنند که افزایش هایی در شرکت در فعالیت های ورزشی در بسیاری از کشورها از اواخر دهه 1960 به وقوع پیوسته است. دو آرام ، ورزش هایی که با راکت انجام می شوند ، دوچرخه سواری ، و دیگر فعالیت های تفریحی بسیار متداول شده است. تا اندازه ای ، این امر به طور ساده برگشت نوع بشر به سبک زندگی فعال تر اجداد دورش است.

منبع:Encyclopedia Britannica , 2008   (دانشنامه بریتانیکا 2008)

مترجم : فریدون شیرمحمدلی

مطالب مرتبط:

*کمک های اولیه چیست

*تاریخچه تناسب

*تاريخچه ورزش معلولين

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ